מצבות על פי סוג הקבורה

מצבות לנפטר/ת יחיד/ה

מצבות לקבורת נפטר יחיד בקבורת שדה הן הנפוצות בבתי העלמין. סוג מצבות זה נבנה מכל סוגי החומרים המיועדים למצבות - שיש, גרניט, אבן, סלעים ומצבות המשלבות מספר חומרים יחד.

מצבות מכפלה

מצבות מכפלה נקראות גם מצבות משפחתיות ומצבה אחד מעל השני. מצבות מכפלה מיועדות לשני בני משפחה (או יותר, בהתאם לאפשרויות הנדסיות) מיועדת בדרך כלל לקבורת בני משפחה בחלקת קבר אחת בעומקים שונים. כשנפטר הראשון נקבר בעומק רב יותר והנפטר הבא נקבר מעליו. ישנן הלכות הפוסקות כיצד מתבצעת הקבורה. במידה וחלקת הקבר נרכשה מראש לקבורה זו וקבלה אישור מוקדם שקבורה כזו אפשרית באותה חלקה, בונה המצבות מכין מראש מקום לכיתוב על גבי המצבה שמנציח כל אחד מהנפטרים בנפרד. 

נציין שמצוקת מקומות קבורה בבתי העלמין הפכה קבורה זו לנפוצה יותר מבעבר ובהתאם פותחו עיצובים מרשימים למצבות מכפלה.

חשוב! במקרה והחלטה לקבורת מכפלה התקבלה רק לאחר פטירת הנפטר הבא, על בני משפחתו להגיש תצהיר חתום ע"י עורך דין שבו מודיעים שבקשה זו מקובלת על בני משפחת הנפטר.

מצבות כפולות

מצבות כפולות נקראות גם מצבות זוגיות ומצבות לזוג הואיל ומיועדות בעיקר לבני זוג, בחלקות צמודות שנרכשו למטרה זו, אבל לא רק, יסנן מצבות כפולות המיודות לאחים ואחיות וסוגי קרבה אחרים. מצבות כפולות מעוצבות בשלל עיצובים. מחיר פר כל מצבה נמוך מאשר הזמנת מצבה יחידה. חשוב! אפשרויות עיצוב מצבות כפולות רבות ומגוונות כאמור, והן משדרות עוצמה ומרשימות מאוד. לבניית מצבה כפולה מומלץ לפנות לבונה מצבות וותיק ומנוסה שיודע להתכונן מראש לשלב המאוחר יותר בו נקבר נפטר השני הואיל ובונה המצבה נדרש לבצע מראש התאמות הנדרשות.

מצבות לקבורה רמה

אלו מצבות זהות בגודלן ובצורתן למצבות בקבורת שדה אלא שהן מוקמות בדרך כלל באולמות קבורה על רצפה יצוקה מבטון. לעיתים מצבות כאלו נבנות גם בחלקות המיועדות לקבורת שדה (דוגמה מפורסמת לכך את מצבות המוצבות בפתחו של בית עלמין טרומפלדור בתל אביב.

מצבות לקבורת על

מצבות הדומות למצבות מכפלה בקבורת שדה שבהן נטמנים אחד מעל השני. ההבדל ביניהן הוא מחיצה עשויה בטון שחוצצת בין הנפטרים. השוני הוא במחיצת בטון שיש ליצוק בין הנפטר התחתון לעליון בגובה 10 ס"מ. על מנת לעמוד בדרישה ההלכתית על יציקת בטון החוצצת בין הקברים ממלאים 14-15 ס"מ עפר. מידות המצבות - גובה 40-45 ס"מ ועל עוד כ 5 ס"מ פלטה (לפחות ואורכן ורוחבן 75 ס"מ. שימו לב שלעיתים קשה להבחין בסוג זה של מצבות ורק הכיתוב עליהן וגובהן המעט גבוה יותר מרמז על היותן מצבות בקבורת על.

מצבות קיר 

מצבות קיר נקראות גם מצבות סנהדרין ומצבות בקומות. מצוקת מקומות קבורה בישראל השיבה את שיטת קבורה שהייתה נהוגה בעבר (סנהדרין). בשיטה זו מכינים בבתי העלמין קיר כוכים בן 3 קומות גודלם של הכוכים אחיד ובאלו נטמן הנפטר. בחזית הכוך אוטמים בלוח אבן/שיש/גרניט והוא בעצם המצבה. על אותו הלוח כותבים ו/או חורטים כל מה שנכתב על מצבה רגילה. יש לקחת בחשבון שמידות הלוח אינן מאפשרות להכביר במלל ולכן בשלב ניסוח הכיתוב על גבי המצבה יש לצמצם לגודל הלוח. מחיר מצבת קיר נמוך בהתאם ומנע סביב 1400-2500 ש"ח למצבה.

מצבות מונוליטיות

דוגמה למצבה מונוליטית מפורסמת היא מצבת זכריה בנחל קידרוןמצבה מונולית היא מצבה הנחצבת כולה מגוש אחד של אבן/סלע. בניית מצבה מונוליתית דורשת מיומנות רבה וידע בפיסול. מחירה נקבע על פי מורכבות העיצוב וסוג מחצב שבו נדרשת החציבה.


למבקשים להעמיק בסוגי מצבות ע"פ סוג הקבורה

הורד קובץPDF • 1223KB


מצבות על פי צורתן

למצבות צורות שונות ולעיתים אנו מחליטים לבנות מצבה שמוטיב עיקרי בה הוא צורתן הייחודית.

 • מצבות עומדות הן מצבות עם הניצב.
 • מצבות שוכבות הן מצבות שטוחות ללא הניצב.
 • מצבות ראש, נקראות גם מצבות אבן ראש ומצבות אבני ראש אלו מצבות שרק חלק הניצב נטוע באדמה.
 • מצבות בשיפוע, נקראות גם מצבות משופעות מצבות אלו עומדות בשיפוע אותו יוצר בונה המצבות בדרכים שונות, בדרך כלל מצבות בעלות נוכחות וייחודיות.
 • מצבות צפות, מצבה צפה מצבות בעלות מבנה מוסתר מתחת לפלטה העליונה ויוצרת תחושה שהמצבה עומדת באוויר
 • מצבות מפוסלות, מצבות הנבנות בעבודת פיסול, החל מכלי נגינה מפוסלים, צורות פרחים, סמלים, לבבות ועוד כיד הדמיון ובעיקר מוטיבים הקשורים לאופי ומורשת שהותירו הנפטר/ת בחייהם.
 • מצבות קטנות, מצבות במידות קטנות. ביניהן יש את מצבות הנבנו בצורת קובייה.
 • מצבות ספסל מצבות מכפלה עם גב רוחבי המזכירות ספסל.

סוגי מצבות על פי סוג החומר

בטרם נציין את שמות החומרים נבהיר שמכל החומרים אפשר לבנות את המצבה בשלוש צורות.

 1. להניח את האבן הגולמית כפי שהיא ולכתוב עליה את הכיתוב, בין אם בכיתוב ישיר על האבן ובין אם בתוספת משטח ייעודי לכיתוב שיכול להיות שיש, גרניט, אבן, מתכת ועוד.
 2. לסתת את האבן ולהפכה לגוש אחד מסותת כמו בלוק.
 3. ליצור מסגרת בנויה נפרדת מהפלטה ואז חומר שנבחר יהיה הפלטה לכיסוי בלבד.


אם אתם זקוקים למצבות איכותיות במחירים הוגנים אני ממליץ לכם לחפש באתרים הבאים:

אתר אינדקס מצבות הישראלי, אתר מצבות ברקת, אתר מצבות מצדה, אתר מצבות קיר, אתר מצבות רעננה, אתר מצבות פתח תקווה, אתר מצבות אשקלון והדרום, אתר מצבות מודיעין, אתר מצבות אריאל, אתר קטלוג מצבות


מצבות המשפצים שיפוץ וחידוש מצבות