האם מצבה היא חובה ע"פ ההלכה ו/או ע"פ דין?

על פי ההלכה: לא, מצבה אינה חובה הלכתית, מצבה היא מנהג. 

ועל פי דין: חוק הבריאות קובע כי יש לקבור אדם בישראל בקבר אטום ולהציב מעליו ו/או בחזיתו (מצבות קיר/סנהדרין) שילוט עם שם הנפטר/ת. בפרקטיקה יש לכסות הנפטר בחול ולאטום בחומר איטום שאינו חייב להיות מצבה כפי שאנו מכירים מצבות.

מה תהליך בניית המצבה?

היסודות למצבה נבנים ע"י חברת הקבורה המנהלת את בית העלמין, בדרך כלל חברה קדישא. את המצבה מתקין בונה מצבות מורשה מטעם חברת הקבורה שמעביר תשלום בעבור בניין היסודות לחברת הקבורה ישירות, חברה קדישא אינה מורשית לקבלת תשלום מקרובי הנפטרים אלא רק מבונה המצבה כאמור. למדריך שלבי הקמת מצבה לחץ/י כאן

ממה בנויה מצבה?

מצבות נבנות מאבן, שיש, גרניט וסלעים, אריחי קרמיקה איטלקית, בלוקים ועוד. יש המוסיפים להם מתכת וזכוכית. על אבני המצבות לחצו כאן

האם אפשר לרצף ו/או לבצע שינויים בסביבת חלקת הקבר?

לא, אין לרצף מסביב למצבה הואיל וגבול החלקה בנוי משבילים ציבוריים בגובה אחיד וכל שינוי, אפילו בן מילימטרים ספורים עלול לסכן הציבור. לחוקים ותקנות בתי העלמין בישראל

מתי נהוג להתקין מצבה על גבי הקבר?

לרוב עד 30 ימים מהפטירה. ישנן קהילות יהודיות הנוהגות להתקין ביום ה 7 מהפטירה, וישנן שנוהגות להניח חלק מהמצבה ביום השביעי ולהשלימה ביום השלושים, וישנן קהילות הנוהגות בתום 12 חודשים ובשנה מעוברת בחודש השלושה עשר. יש לציין שבטרם להתקנתה יש לקבל אישור מחברת קדישא. למדריך הלכות ודיני מצבה לחץ כאן

כיצד מקבלים אישור להתקנת מצבה מחברת קדישא?

בטרם לאישור על קרובי הנפטר להגיש ולקבל רישיון קבורה חתום (חינם). קבלן מצבות הרשום בחברת קדישא הוא אחראי להגשת התכנית והוא גם שמשלם לחברת קדישא ישירות. לקישורים חשובים בנושא לחצו כאן.

האם בן משפחה יכול להגיש ולקבל אישור מחברת קדישא להתקנת המצבה?

לא, רק קבלן רשום ומורשה מטעם חברת קדישא יכול לבקש ולקבל אישור. בקשו מבונה המצבה להציג רישיון קבלן מורשה חברת קדישא מעודכן למועד ההזמנה.

מתי מומלץ להזמין מצבה?

בהקדם האפשרי - ע"פ הלכה אין מניעה לעסוק בענייני מצבה גם בימי השבעה שכן על מצבה אומרים שהיא נפש הנפטר. ע"מ לא להכנס ללחץ זמן יש להזמין קרוב ככל האפשר לפטירה. הרוב מזמינים מיד לאחר השבעה ויש המזמינים במהלכה ובכך שומרים על קשר רוחני עם הנפטר.

מהי מצבה כפולה/זוגית/מצבה לזוג?

שתי מצבות ו/או מצבה אחת המכסה שני נפטרים, בשתי חלקות צמודות ההופכות לחלקה מאוחדת. בדרך כלל מצבה כפולה מיועדת לבני זוג הנקברים בשתי חלקות צמודות אך ישנן מצבות כפולות לאחים/אחיות (קראו על הסיפור של האחיות לבית שוורץ הטמונות תחת למצבה כפולה) ועוד.

מהי מצבת מכפלה?

מצבת מכפלה היא מצבה בה נקברים בני משפחה בחלקת קבר (שנרכשה מראש לשם קבורה אחד מעל השני ו/או קבלה אישור בהמשך מחברת הקבורה המנהלת את בית העלמין שבדקה ומצאה שמבחינה הלכתית והנדסית ניתן לקבור באותה חלקה נפטר נוסף) תחילה קוברים את הנפטר הראשון, כשבן משפחה השני נפטר פותחים לוח העליון, קוברים את השני מעליו וסוגרים.

מהי מצבה משפחתית?

ראה/ראי מצבת מכפלה וקבורת על.

מהי מצבת קיר?

מצבת קיר היא מצבה הבנויה מלוח אחד הסוגר גומחה/כוך קבורה. קיר זה בן מספר קומות לגובה מאכלס שורות של קברים בגודל אחיד. שמות נוספים למצבות קיר הם מצבות סנהדרין, מצבות בקומות.

האם אפשר להוסיף איורים, עיטורים למצבה?

כן. קישוטים למצבות נועדו לייפות המצבה כמו גם להוסיף מידע על המנוח/ה, בדרך כלל מוסיפים סמל דת ואיור/ים הקשורים לאישיות ו/או תחום שמזוהים עם הנפטר/ת בחייהם. בטרם לתכנון מצבה עליה איורים יש לברר עם בונה המצבה על תקנות בית העלמין הספציפי בו תוצב המצבה. על איורים ואביזרים למצבות קרא/י כאן

מהו בית נר למצבה?

בית נר למצבה הוא המקום בו שמים את נרות הנשמה. ישנן שתי אפשרויות: הראשונה בהן: בניית בית נר מובנה באבן/שיש/גרניט/סלע. בנקרה זה יתקין בונה המצבה דלת/ות זכוכית מחוסמת בלבד. האפשרות הנוספת: רכישת בית נר נפרד שבונה המצבה מתקינו על וו תליה הצמוד למצבה. על מחירי בית נר למצבות קרא/י כאן

האם ניתן להוסיף למצבת קיר בית נר?

כן, בית נר למצבת בקיר מונח על בסיס מפתן הקבר.

האם ניתן להוסיף למצבת קיר כד פרחים?

כן, על בסיס מפתן הקבר אפשר להציב כד/אגרטל למצבה.

כמה עולה מצבה?

מחירי מצבה המומלצים נעים בין - 1400-2500 ש"ח למצבת קיר, 4000-6000 למצבה סטנדרטית בקבורת שדה, 7.000-11.000 ש"ח למצבה זוגית 4.200-7000 למצבת מכפלה. כמובן שאלו הם מחירי הבסיס וככל שאיכות החומרים ומורכבות העיצוב עולה מחיר המצבות עולה בהתאם. על מחירי מצבות מומלצים כנס/י לאתר מחירון מצבות

האם ביטוח לאומי מממן מצבה?

לא, אלא במקרים הבאים:

  1. לחללי צה"ל בבית עלמין צבאי ללא עלות. אם משפחת החלל מבקשת כי ייקבר שלא בבית עלמין ו/או חלקה צבאית, המשפחה תהיה זכאית להשתתפות במימון הקמת המצבה בסכום שמתעדכן מעת לעת וניתן לקבלו באתר ביטוח הלאומי. 
  2. לחלל פעולת איבה 
  3. לנפטרים גלמודים.
  4. לניצולי שואה
  5. לתורמי איברים
  6. כמו כן המדינה משתתפת בעלויות הקמת מצבה לנכה המלחמה בנאצים, להורים שכולים ולאלמנים של חללי פעולת איבה. 

מה כן מממן הביטוח הלאומי במקרה של פטירה?

מממן את חלקת הקבר, הסעת הנפטר ממקום הפטירה לבית העלמין (ובלבד שבית העלמין נמצא בתחום הרשות המקומית שבה פועלת חברה קדישא, ומבית החולים הנותן שירותים רפואיים לתושבי הרשות המקומית שבה התגורר הנפטר), הטהרה, התכריכים (פשוטים, למהודרים תוספת אותה מממנת המשפחה), טקס קבורה הכולל 3 קברנים ביניהם חזן, ניהול הלוויה ושלט זמני על הקבר. 

כיצד מתבצע תמחור המצבה?

תמחור מצבות מושפע ממספר פרמטרים למדו על שניים מהם:

  1. מסוג האבן/שיש/סלע, ככלל, מצבות הגרניט יותר יקרות אלא שתחזוקה המועטה לה זקוקים בהמשך מאזנת העלות אל מול חומרי גלם הזולים שדורשים בהמשך עלויות נוספות של שיפוץ וחידוש המצבות הבנויות מהם. 
  2. מחיר המצבה תלוי גם במורכבות העבודה הנגזרת מהעיצוב.

האם מקבלים אחריות למצבה?

כן אחריות למצבה היא לעשרות שנים וככל שחומר הגלם עמיד יותר כך שנות האחריות למצבה גדול יותר.

במקרה של צורך בשיפוץ המצבה למי פונים?

לברקת מצבות ושאר החברות לבניית מצבות בישראל שמספקות גם שירותי שיפוץ מצבות.

במקרה שאותיות נמחקו, דהו מה עושים?

פונים לחברת מצבות המספקת את השירות של חידוש כיתוב על גבי מצבות. אפשר לחדש אותיות מצבה לבד וכמעט בחינם, למדו כיצד מחדשים כיתוב מצבות בעצמכם.

האם בית העלמין דואג לניקיון המצבה ותחזוקתה?

לא, חברה קדישא דואגת לשמירת טיפוח בית העלמין והשבילים בלבד.

האם ישנן חברות הדואגות לניקוי המצבה?

כן, ישנן חברות אחזקת מצבות הדואגות לניקוי המצבה, כהמלצה גורפת גם את ניקוי המצבה כדאי שתעשה חברת מצבות ולא חברת ניקיון.

האם ברחצת גפות הנפטרים במהלך הטהרה גופם גלוי?

לא, בכל מהלך הטהרה גופם עטוף בסדין ומתבצע בכבוד רב לגוף המנוח/ה. על טהרת נפטרים ואנקדוטות על מצבות קבורה קרא/י כאן

האם במהלך טהרת הנפטר/ת מוסרים קעקועים?

לא, זהו מיתוס, הגוף שימש נרתיק לנשמה וקדוש הוא. במהלך טהרת הנפטרים והכנתם לקבורה, לא מתבצע הליך פולשני כלשהו וקעקועים אינם מוסרים.

אם אתם זקוקים למצבות איכותיות במחירים הוגנים אני ממליץ לכם לחפש באתרים הבאים:

אתר אינדקס מצבות הישראלי, אתר מצבות ברקת, אתר מצבות מצדה, אתר מצבות קיר, אתר מצבות רעננה, אתר מצבות פתח תקווה, אתר מצבות אשקלון והדרום, אתר מצבות מודיעין, אתר מצבות אריאל, אתר קטלוג מצבות


מצבות המשפצים שיפוץ וחידוש מצבות