כיצד מתמחרים מצבות

מחירי מצבה נגזרים מהפרמטרים: סוג המצבה, החומרים ממנה תהיה בנויה, סוג הכיתוב עליה, סוג אביזרים הנוספים המחוברים אליה (בית נר, אגרטל, ספסל, גגון, צמחיה ועוד) מורכבות העיצוב ולבסוף המוניטין שצבר בונה המצבה.

סוג המצבה 

כיצד הוא משפיע על מחירי מצבות: 
לסוגי מצבות השפעה על מחירי מצבות מכמה סיבות, ראשית כמות החומרים הנדרשת לבנייתה - מצבה המכונה "מצבה חצי" ומצבות קיר (סנהדרין, בקומות) מכילה כמות קטנה של חומר ולכן ההוצאה הכספית בעבור החומר הנדרש לבנייתה יהיה נמוך ביחס למצבות אחרות. נדבך נוסף הקשור לסוג המצבה הוא סוג התשתית הנדרשת להתקנתה. במצבת קיר התשתית מוכנה ונדרשת רק התקנתה בחזית הגומחה. למצבות אחרות בקבורת שדה וקבורה באולמות נדרשת תשתית אותה יבנה בונה המצבה על יסודות המצבה אותם בונה חברת הקבורה. 
לסיכום: לסוג הקבורה השפעה על מחיר המצבה בעיקר על שום כמות חומר הנדרשת לבנייתה.

האבנים וחומרי הגלם

כיצד אלו משפיעים על מחירי מצבות: 
חומרי הגלם למצבה הם המרכיב המשפיע מכולם על מחירה הסופי משתי סיבות עיקריות: 
הראשונה: גרניט (בעיקר) ושיש הם חומרים שהשקעה בחציבתם, עיבודם ושינועם יקרה מאשר אבנים כמו אבן חברון, אבן גלילית, אבן חלילה, אבנים נוספות וסלעים מקומיים הזולים יותר.
והשנייה: עיבוד שיש וגרניט מחייב עבודה רבה יותר ומכאן שמחירם מתייקר בהתאם, הפלוסים בהשקעה בגרניט ושיש הוא בעיקר, אפשרויות העיצוב ועמידות לאורך שנים ויופיים.

הכיתוב על גבי מצבה והשפעתו על מחיר המצבה

כיתוב על גבי מצבות: סוגי האותיות רבים וטכניקות החריטה, הדבקה, צביעה, הברגה ויש שחוצבים ומפסלים האותיות והם שמשפיעים על מחירי האותיות וסמלים על גבי מצבות. גם הציוד הנדרש חריטה והדפסה, חלקו המתקדם ביותר, משפיע על מחיר כל אות וסמל על המצבה. 
על מנת שיהיה קל לחשב את סכום ההשקעה בכיתוב על גבי המצבה התמחור מתבצע על פי נוסחה קבועה והיא: מחיר לפר אות כפול כמות האותיות על המצבה. 
אגב, בוני מצבות מציעים כיתוב בסיסי ואפילו מלא הכלול במחיר המצבה ואינם מחייבים עבור האותיות בנפרד.

בית נר, כדים ואביזרים למצבה

כיצד הם משפיעים על מחיר מצבה:
אביזר קבוע למצבות יהודיות הוא בית הנר שכן הטקס לעילוי נשמת הנפטר כולל הדלקת נר. 
אביזר נפוץ נוסף למצבות הוא כד למצבה (אגרטל).
אביזרים נוספים כמו ספסל צמוד, פרגולה ואדנית נפוצים בעיקר במקומות שנותרו לקבורת שדה. 
ככל שאביזרים אלו הם חלק אינטגרלי מהמצבה החצוב באבן עצמה החישוב יהיה כלול במחיר אותו יציע בונה המצבה. 
באם אביזרים אלו נקנים בנפרד מספקים חיצוניים, בונה המצבה יוסיף לעלות הכרוכה בתשלום לספק האביזר את שכר עבודתו לקיבוע למצבה.

מורכבות תכנית העיצוב

פרמטר חשוב נוסף במחיר המצבה הוא מורכבות העיצוב: 
ככל שעיצוב המצבה דורש השקעה של זמן ומאמצים פיזיים בהתמודדות עם האבן מצד בונה המצבה כך יעלה המחיר.

מוניטין שצבר בונה המצבה כיצד הוא משפיע על מחיר המצבה, הפתעה:

שימו לב, בתחום המצבות ככל שבונה מצבות וותיק, מנוסה ובעל שם בתחום בניית מצבות כך יורד המחיר ולא עולה
נשמע מוזר? לאו דווקא:
המסקנה: כדי לקבל את המחיר הזול ביותר בעבור אותה מצבה כדי לפנות לבונה מצבות וותיק ששמו הולך לפניו. הוא לא יגבה מחיר יקר יותר, להיפך המוניטין אותו צבר הוא כלי שיווק החשוב מכולם ובונה מצבות מוערך לא יקלקל אותו בעבור מחיר מופרז.

אגרות

למחירי המצבות יש להוסיף את אגרת רישיון למצבה: 
תשלום אגרת רישיון מצבה עובר לחברת קבורה המנהלת את בית העלמין. מחיר זה נע בין 600-850 ₪ למצבות בקבורת שדה וקבורה באולמות, ו 200-300 ₪ לאגרת רישיון למצבה לקיר (סנהדרין, מצבה בקומות). 
הערה: 
ישנן רשויות מוניציפליות שמממנות אגרת רישיון למצבות קיר ע"מ לעודד הציבור למעבר לשיטת קבורה זו על רקע מחסור חמור בשטחי קבורה.

מחירי מצבות מומלצים

מה הם מחירי מצבות המומלצים בישראל

מחירי מצבות הפשוטות ובסיסיות ביותר מאבן חברון ו/או סלע טבעי קטן נעים בין 4.000 ₪ - 5.000 ₪ וככל שסוג החומר ומורכבות העבודה הנדרשת עולים, מחיר המצבה יתייקר בהתאם. 
עליכם לקחת בחשבון שבחירה במצבה פשוטה תחייב השקעות של שיפוץ המצבה, חידוש הכיתוב עליה והחלפת חלקים שאינם עמידים דיים, לכן, מומלץ להתייעץ עם בונה המצבה ולמצוא נתיב שיוביל למצבה איכותית ועמידה לשנים רבות, שתכבד את זכר המנוח ותמנע הוצאות כבדות בעתיד.

מחירי שיפוץ מצבה:

הסוגיה כמה עולה שיפוץ המצבה מובילה לסיבות שבעתיין נדרשים שיפוץ וחידוש למצבה:
הראשונה כמובן היא החומר שנבחר לבניית המצבה מלכתחילה. ככל שהחומר הנבחר יהיה עמיד יותר כך הצורך בשיפוץ עתידי פוחת. מצבות אבן גיריות הן הראשונות שדורשות שיפוץ בעתיד, אחריהן מגיע תורן של מצבות שיש, ומצבות מהחומר גרניט הוא העמיד מכולם לבניית מצבות אליו אפשר לצרף את מצבות הבזלת וסלעים שככל שחולף הזמן בלאי הטבעי אינו מורגש והמראה הטבעי חוסך הצורך בשיפוץ. 
הסיבה השנייה בצורך לשיפוץ מצבה וונדליזם ו/או פגעי טבע חריגים: בין פגעי טבע החריגים אפשר למנות גם סערות, מטחי ברד ושקיעת הקרקע שגורמים לפגיעה בתשתית המצבה גם צמחיה עבותה הגורמת להתרוממות הקרקע עד לעקירה חלקית או מלאה וניתוק חלקים במצבה תוביל לצורך בשיפוץ. 
חיות בר, בעיקר מכרסמים עלולים לפגוע במצבות ולהוביל לצורך בשיפוץ. 
תחזוקה מועטה או לקויה של מצבה והימנעות מניקוי המצבה לפרק זמן ארוך מדי מוביל בחלק' מהמקרים לפטריות המחוררות את האבן. 
גם חלקים צמודים (מודבקים/מוברגים) למצבה כמו בית נר וכדים לעיתים דורשים החלפתם בחדשים.
מסקנה: 
אם כן, מחירי שיפוץ וחידוש מצבה תלויים בחומרת הליקויים ותמחור השיפוץ יתבצע אך ורק לאחר בחינה יסודית של הדרוש תיקון (ולעיתים החלפה של חלקים שלמים) והכל בהתאם למצב הליקויים והפגמים.

כמה עולה חידוש כיתוב על מצבה

מחיר אותיות לכיתוב מצבה משתנה בהתאם לסוג עבודה הנדרשת, חומרים הנדרשים לצביעתן ובנייתן ואף לגודלן:
מחיר החידוש בדרך כלל נע בין 5 ₪ - 75 ₪ לכל אות.

כמה עולה ניקוי מצבה

את ניקוי מצבה מומלץ להותיר לחברת מצבות ולא חברת ניקיון רגילה שכן שימוש בחומרים שאינם מיועדים לסוג החומרים מהם בנויה המצבה יגרום לנזק ויוביל להוצאה גדולה יותר.
מחירי ניקוי מקצועי של מצבה נעים בין 350 ₪ - 500 ₪.

כמה עולה ליטוש מצבה

לא פעם נדרש ליטוש למצבה המחליק סדקים וחורים ומנקה אותה מפטריות ולכלוך עקשן. במקרה זה יש לקחת בחשבון שמחיר הליטוש אינו כולל כיתוב מחדש.
המחיר יקבע לאחר בחינה במקום ובונה מצבות רציני אינו יכול לתמחר בטרם ראה את מצב המצבה.

כמה עולה החלפת בית נר למצבה

לעיתים נדרש רק תיקון לבית הנר, החלפת זגוגית ועוד ולעיתים מומלץ להתקין בית נר חדש, בכל מקרה המחירים להחלפת בית נר נעים בין 150 ₪ - 300 ₪ (לא כולל את עלות בית הנר).

כמה עולה תיקון ו/או החלפת כד למצבה

כשהכד למצבה חצוב באבן והכד הוא חלק אינטגרלי מהמצבה התיקון יהיה בהתאם למצבו של הכד. 
כשמצבו של כד שאינו חלק אינטגרלי מהמצבה מחייב החלפה, יתמחר בונה המצבה את עבודתו להתקנה בתוספת למחיר אותו גובה יצרן הכד.

לסיכום

לאחר שפרטנו בפניכם את עלויות הכרוכות בשירותי מצבה בישראל אנו יכולים להתחייב בפני לקוחותינו לבניית מצבה יפה בסטנדרט בנייה גבוה, שעמידה לשנים רבות, מחומרים איכותיים בלבד, במחיר הטוב ביותר אותו יוכל לקבל בארץ, כשאת הכל מלווה שירות אדיב ומתחשב. כמו כן מתחייבים לעמוד בלוחות זמנים, למלא כל התחייבות שלנו כלפיכם ולספק את הטוב ביותר שניתן לספק במסגרת תקציב עליו החלטתם.

חשוב

לשקט הנפשי שלכם את התשלום נחייב בסיום העבודה העבודה בלבד ולאחר שעמדנו בכל ההתחייבויות כלפיכם לשביעות רצונכם המלאה.

לעמוד שלנו באינדקס מצבות הישראלי

אינדקס מצבות הישראלי הגוף היחידי בארץ המפקח על תחום המצבות בחר בנו לבונה מצבות מצטיין לשנת 2023אם אתם זקוקים למצבות איכותיות במחירים הוגנים אני ממליץ לכם לחפש באתרים הבאים:

אתר אינדקס מצבות הישראלי, אתר מצבות ברקת, אתר מצבות מצדה, אתר מצבות קיר, אתר מצבות רעננה, אתר מצבות פתח תקווה, אתר מצבות אשקלון והדרום, אתר מצבות מודיעין, אתר מצבות אריאל, אתר קטלוג מצבות


מצבות המשפצים שיפוץ וחידוש מצבות